Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Меню

Комментарии

Syndication

feed-image My Blog

Форма входа

Календарь

<< < Апрель 2024 > >>
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 27 28
29 30          

Вербна неділя

28 04 вербна

    Вербна неділя — одне з найголовніших християнських свят, яке пов'язане зі святкуванням Великодня. Цікаво, що в давнину це було народне язичницьке свято, яке поступово злилося з християнською подією — входом Ісуса Христа до Єрусалиму.
   Напевно, кожен з нас пам'ятає з дитинства веселу приказку "Не я б'ю, верба б'є, за тиждень — Великдень". Це одна з основних традицій Вербної неділі, святкування якої тісно пов'язано зі світлим Христовим Воскресінням.
2024 року православні християна будуть святкувати Великдень 5 травня, а християни західного обряду — 31 березня. Відповідно, Вербна неділя за Юліанським календарем припаде на 28 квітня, а за Григоріанським — на 24 березня.
   Вітаємо всіх користувачів з чудовим святом і бажаємо у Вербну неділю пам'ятати про те, що найважливіше в житті. Це – любов до близьких, вміння прощати, бажання бути поруч з рідними у важку хвилину. Нехай це свято очистить наші душі та серця, відкривши їх для всього найкращого!

 ПРИЙШОВ ВЕРБИЧ…

   Розпочався передостанній тиждень Великого посту – Вербний, в народі він ще звався вербич. Традиційно на вербному тижні прохолодна погода, про яку казали «Прийшов вербич, два кожуха терлич».
   Цей період в Україні характеризується шанобливим ставленням до верби. За народними віруваннями вона виконувала всеохоплюючі охоронні функції: була оберегом від злих сил – відьом, упирів, від граду, повені, пожеж; її брали з собою в далеку дорогу, клали померлому в домовину; освяченими галузками верби вперше на пасовище виганяли худобу – «від злого ока» та «щоб вовки не загризли».
   Використовували вербу і в лікувальних цілях: коли з’являлись котики на галузках, то дітям казали ковтати їх «щоб горло не боліло»; димом з освячених вербових галузок обкурювали хворих людей і тварин. Також знахарі варили свячену вербу разом з цілющими травами і напували тим варивом хвору людину чи тварину. Відваром свяченої верби мочили голову, таким чином лікувалися від головного болю. Лікувалися свяченою вербою і від ревматизму та пропасниці, збивали нею гарячку. Товчене листя з верби клали на рани, а горілку, настояну на її листі, пили проти шлункових захворювань.
   На противагу до живого дерева, відношення до сухої верби в народі забарвлене іншим змістом. Вважали, що в старих, всохлих та ще й дуплистих вербах живе дідько. Звідси й прислів’я: «Влюбився, як чорт у суху вербу». Також за народними легендами проклятою від Бога вважається козяча верба (один із видів верби) за те, що з неї робилися цвяхи для хреста на якому був розіп’ятий Ісус – «за це її черви точать».
   Неможливо уявити колишні сільські краєвиди України без верб. Вони росли на вигонах, левадах і перехрестях доріг. Ними обсаджували обійстя, шляхи, а найчастіше висаджували біля природніх животоків – річок, ставків, біля греблі та криниці. Таке широке культивування пов’язане з двома аспектами: практичному – верба затримувала вологу, призупиняла суховії, ерозію грунтів та магічному – вберігала від нечистої сили. Тому, повертаючись з церкви на Вербну неділю, селяни обов’язково встромлювали кілька освячених галузок обабіч дороги чи біля двору.
   Отож, це традиційне для України дерево сміло можна назвати одним із національних символів нашої держави, адже недарма кажуть: «Без верби і калини нема України».
   (За матеріалами етнографічних досліджень В. Скуратівського, М. Максимовича, О. Воропая)
Музей українських обрядів
26 04 верба

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить
"Блог Libraryart - территория творчества" Copyright © 2018
Все права защищены. Копирование материалов с указанием автора и активной ссылкой на сайт
Перепечатка материалов сайта без указания авторства строго воспрещается.